Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Uchwała antysmogowa województwa łódzkiego - najważniejsze informacje
Featured

Uchwała antysmogowa województwa łódzkiego - najważniejsze informacje

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego pamiętajmy o tym, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są gazy pochodzące z niskiej emisji, m.in. z palenisk domowych. Przypominamy, że w 2017 r. Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, która zawiera regulacje, mające na celu poprawę jakości powietrza i życia mieszkańców.

Uchwała antysmogowa – co to?

24 października 2017 r. Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, jest to tzw. uchwała antysmogowa. Jej głównym celem jest wprowadzenie odpowiednich regulacji w zakresie eksploatacji instalacji spalania paliw, co przyczynić ma się do poprawy jakości powietrza na terenie naszego województwa.

W 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził roczną ocenę jakości powietrza na terenie województwa łódzkiego, która wykazała, że głównymi źródłami zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi są w 68% gospodarstwa domowe.

Kogo dotyczy uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa dotyczy:

- wszystkich mieszkańców województwa, którzy użytkują urządzenia grzewcze na paliwa stałe

- wszystkich podmiotów gospodarczych eksploatujących instalacje grzewcze, których eksploatacja nie jest objęta obowiązkiem uzyskania pozwolenia na emisje oraz nie wymaga dokonania zgłoszenia eksploatacji instalacji

Czego NIE MOŻNA wykorzystywać jako opału?

Od 1 maja 2018 r., czyli z dniem wejścia w życie uchwały, zabrania się używania paliw stałych w postaci:

- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi powyżej 15% za wyjątkiem paliw o wartości opałowej nie mniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu

nie większej niż 12%

- paliw, które zawierają biomasę stałą o wilgotności większej niż 20%

- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem

- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem.

Za naruszenie uchwały antysmogowej przewidziane są kary: mandat do 500 zł oraz grzywna do 5 000 zł.

Wymiana źródeł ciepła – ważne daty!

Z tego względu, wszyscy użytkownicy kotłów, pieców czy kominków opalanych paliwami stałymi, muszą dostosować się do nowych regulacji:

- od 1 stycznia 2025 r. nie będzie można używać tzw. „kopciuchów”, jeśli uruchomiono je przed 1 maja 2018 r. i nie spełniają wymagań 3, 4 lub 5 klasy.

- od 1 stycznia 2026 r. piece i kominki, których eksploatacje rozpoczęto przed 1 maja 2018 r. i nie spełniają wymagań 3, 4 lub 5 klasy należy wymienić lub dostosować do wymagań ekoprojektu (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=uriserv:OJ.L_.2015.193.01.0100.01.POL).

- od 1 stycznia 2028 r. z użytku będą musiały zostać wycofane źródła ogrzewania niespełniające wymagań 3 i 4 klasy według normy PN-EN 303-5:2012.

- kotły klasy 5 według w/w normy, których eksploatacje rozpoczęto przed 1 maja 2018 r. można użytkować do tzw. śmierci technicznej urządzenia.

Dofinansowania na wymianę źródeł ciepła

Mieszkańcy województwa łódzkiego skorzystać mogą z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w ramach:

- programu „Czyste Powietrze” - skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią; skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami/współwłaścicielami domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych (https://wfosigw.lodz.pl/programy/czyste-powietrze).

- ulgi termomodernizacyjnej - skierowana jest do właściciel/współwłaścicieli domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), którzy ponieśli wydatki na termomodernizacje budynku (https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/).

- programu „Agroenergia” – jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym (https://www.gov.pl/web/nfosigw/agroenergia-2021).

Mieszkańcy Miasta Radomska mogą natomiast skorzystać z dofinansowania pochodzącego z programu „Radomsko bez smogu”, mającego na celu ograniczanie niskiej emisji na terenie miasta.

Źródła ciepła podlegać będą kontroli, których dokonywać może Straż Gminna, Miejska lub Policja, Wójt, Burmistrz lub Prezydent, a w przypadku obiektów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Do kontroli należy przygotować dokumentację techniczną posiadanego kotła lub kominka oraz świadectwo jakości paliwa stałego, dlatego przy zakupie węgla najlepiej żądać od dostawcy świadectwa jakości.

Uchwała antysmogowa – po co?

Wszystkie te działania realizowane są w trosce o zdrowie mieszkańców województwa łódzkiego. Smog powoduje m.in. choroby układy krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego, układu rozrodczego, a także nowotwory oraz alergie.

Szczególnie niebezpieczna jest niska emisja, czyli emisja zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza emitorami o wysokości 30-40 m. Tymi emitorami są właśnie kominy z domowych palenisk, lokalne kotłownie, czy kominy z działalności gospodarczych. Istotnym jest, aby nie spalać śmieci i zastąpić stare nisko sprawne i wysoko emisyjne kotły nowymi nisko emisyjnymi kotłami, spełniającymi najwyższe normy.

Całość uchwały oraz jej nowelizacja znajdują się pod linkami:

Uchwała: https://dziennik.lodzkie.eu/WDU_E/2017/4549/oryginal/akt.pdf

Nowelizacja uchwały: https://dziennik.lodzkie.eu/WDU_E/2022/7058/akt.pd