Dziś ostatnia Sesja Rady Miejskiej w 2024 roku, ważna również ze względu na to, że radni podjęli uchwałę budżetową na kolejny rok. Radni podczas dzisiejszego posiedzenia odebrali swoje legitymacje oraz przypinki z herbem miasta.
W przyszłym roku nastąpią zmiany dotyczące finansowania samorządów. Nie otrzymają one subwencji oświatowej, będą miały natomiast większy udział z podatku PIT.
Planowane dochody: 328 154 719,36 zł
Planowane wydatki: 346 833 702,91 zł
Deficyt na poziomie: 18 678 983,55 zł
Deficyt zostanie pokryty z wolnych środków oraz kredytu.
Planowane inwestycje na 2025 rok to m.in.:
Rozbudowa strefy inwestycyjnej – trwa
Budowa chodnika w ul. św. Rocha
Budowa ciągu pieszo-rowerowego ul. Kukuczki – odcinek od ul. Brzeźnickiej do ul. św. Rocha
Modernizacja dróg gminnych na terenie miasta Radomska – Polski Ład II
Modernizacja ul. Fabianiego i ul. Ładnej
Modernizacja ul. Topolowej, ul. Kwiatowej, ul. Miłaczki
Rozbudowa ul. Partyzanckiej – chodnik i odwodnienie
Budowa sieci ścieżek rowerowych
Realizacja zadania Cyberbezpieczny samorząd
Montaż wentylacji na Miejskiej Hali Sportowej
Budowa miejskiego żłobka przy ul. Sokolej
Budowa toru rowerowego Dirt Park przy ul. Zgody i Kopiec
Budowa oświetlenia na os. Wrotki
Budowa oświetlenia ul. Semkowa, ul. Wiolinowej, ul. Dyrygentów
Budowa oświetlenia na ul. Tatarskiej i Anny Walentynowicz
Doświetlenie przejść dla pieszych
Rewitalizacja w kulturze i sporcie: Remont budynku Kinemy, Przebudowa i zmiana funkcji budynku starej pływalni, Budowa trybuny na Stadionie Miejskim.
Remont zabytkowego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej
Budowa kompleksu sportowego przy ul. Kościuszki
Radni podczas dzisiejszej sesji podjęli również inne uchwały, wsród których znalazła się uchwała dotycząca regulaminu korzystania z boisk sportowych będących własnością miasta. W paragrafie 3 znalazł się zapis: Godziny udostępniania boisk sportowych określają administratorzy obiektów z uwzględnieniem oczekiwań społecznych i w uzgodnieniu z Miastem Radomskiem. Zapis ten jest pokłosiem petycji mieszkańców, którzy wnosili o wydłużenie godzin korzystania z boisk. Daje to możliwość indywidualnego spojrzenia na boiska pod względem ich lokalizacji, ilości osób z nich korzystających oraz najbliższe sąsiedztwo.
Uchwalono także Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Radomska na lata 2025-2028. Radni przyjęli także Sprawozdanie z „programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Miasta Radomska w roku 2024. Do 1 marca 2024 roku przyjmowano wnioski na usunięcie azbestu, na ich podstawie wystąpiono do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o podpisanie umowy na ten cel. W tym roku wpłynęło do urzędu 16 takich wniosków. Szacowana ilość usuniętego azbestu to ponad 31 ton. Kwota, jaką przeznaczono na ten cel to 17 443,00 zł, z czego 71,36% dofinansowuje WFOŚiGW. Na ten moment jest w mieście jeszcze ok. 290 nieruchomości, które ten azbest zawierają.
Ważnym punktem podczas dzisiejszej Sesji było podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w istotnych sprawach dotyczących mieszkańców Miasta Radomska. O tym piszemy więcej TUTAJ.