W środę, 19 lutego mija 78. rocznica śmierci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego skazanego 24 grudnia 1946 na karę śmierci.
W niedzielę, 16 lutego w Klasztorze oo. Farnciszkanów odprawiona została msza św. w intencji śp. Stanisława Sojczyńskiego, a po niej złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy KWP na murze klasztoru i pomniku - symbolicznym grobie Sojczyńskiego i jego podwładnych z KWP na Starym Cmentarzu.
Jako żołnierz kampanii wrześniowej i oficer Armii Krajowej, Sojczyński po wojnie nie złożył broni – stworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie, które miało bronić ludności przed represjami komunistów i NKWD. Niestety, jak wielu Żołnierzy Wyklętych, został zdradzony, a następnie skazany na śmierć w pokazowym procesie. Jego egzekucja – tuż przed amnestią – pokazuje, jak bezwzględnie nowa władza eliminowała swoich przeciwników.
Do dziś jego postać jest symbolem niezłomności, a pamięć o nim i jego towarzyszach jest przywracana dzięki historykom, pasjonatom i uroczystościom upamiętniającym bohaterów antykomunistycznego podziemia.
W uroczystościach wzięli udział Poseł Anna Milczanowska, Poseł Krzysztof Ciecióra, Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc, wiceprezydent Małgorzata Kańska-Kipigroch, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Dębski, rodzina gen. Sojczyńskiego, a także przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy KWP i innych organizacji, IPN, a także żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Terytorialnych.
ad