Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Co powstanie na Gliniankach. Inwestycja za 13 mln
Featured

Co powstanie na Gliniankach. Inwestycja za 13 mln

Miasto Radomsko otrzymało 7,5 mln zł z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na realizację projektu pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej Miasta Radomska poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno - wypoczynkowej "Glinianki". Wartość całości zadania to 13 mln złotych.


Projekt zakłada budowę wielofunkcyjnego parku podzielonego na różnorodne funkcjonalnie strefy o spójnym charakterze. Powstanie nowoczesne i przyjazne miejsce, w którym będzie można odpocząć, pospacerować, czy uprawiać sport. Całości dopełni różnorodna roślinność, drzewa, krzewy i kwiaty.

Co jest w projekcie? (najważniejsze elementy)

1. Scena typu amfiteatr wraz z widownią plenerową.

Amfiteatr zlokalizowany zostanie niemalże w samym sercu parku. Projekt zakłada budowę zadaszonej sceny wraz z widownią, która pomieści około 420 osób. Dodatkowo powstaną dedykowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózku inwalidzkim. Przeniesione zostaną tutaj niektóre wydarzenia związane z Dniami Radomska. Amfiteatr będzie służył ciekawym wydarzeniom kulturalnym, a także pełnił funkcję rekreacyjną – jako miejsce do wypoczynku w słoneczne i ciepłe dni.

2. Stalowo-szklana interaktywna kładka z efektem pękającego szkła.

To innowacyjny w skali całego kraju element architektury parku. Kładka zostanie zlokalizowana między dwoma nasypami tworząc szklany taras na wysokości 4 m. Szklane przejście zostanie wyposażone w interaktywne ekrany LCD imitujące pękanie szkła w momencie przejścia. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z popularnego i jedynego na świecie mostu szklanego w Chinach, który bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata.

Taka atrakcja zapewni ciekawe doświadczenia wśród zwiedzających ją turystów i podniesie atrakcyjność miejsca. Z tarasu będzie można podziwiać dużą część parku z zupełnie innej perspektywy oraz obserwować osoby jeżdżące rowerem po muldach. Przy schodach prowadzących na szklaną kładkę zamontowane będą platformy umożliwiające osobom niepełnosprawnym przemieszczenie się na samą górę.

3. Ściana 3D do tworzenia grafik.

Ściana w kształcie trójkąta o wysokości 3 metrów będzie służyła do wyrażania artystycznej ekspresji użytkowników parku, a w szczególności młodzieży. Powstała ściana będzie pełniła funkcję jednej z innowacyjnych w skali województwa atrakcji turystycznych. Ponadto budowa jej będzie miała na celu zmniejszenie aktów wandalizmu, do których dochodzi na skutek malowania ścian budynków, przez brak miejsc, w których można tworzyć street art’ową sztukę bez łamania prawa.

4. Zespół fontann multimedialnych.

To układ atrakcji wodnych z dyszami, tunelem i ekranem wodnym sterowanymi sygnałem cyfrowym.  Nowoczesna fontanna multimedialna będzie świetną atrakcją turystyczną oraz miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców. Wieczorne pokazy wody tańczącej w rytm muzyki wraz z projekcją obrazów na tafli wody, czy tryskającym strumieniu przyciągną tłumy turystów. Jest to bardzo ciekawa atrakcja, która za dnia będzie tworzyła przyjemny mikroklimat i sprzyjała spotkaniom towarzyskim na świeżym powietrzu, a wieczorem będzie pełniła funkcję pokazową.

5. Zielone ściany.

Powstaną we wschodniej części terenu, w miejscu naturalnych nierówności, na skarpie. Poza funkcją estetyczną budowa zielonej ściany umożliwi odpoczynek i ochłodę w ciepłe dni w przyjemnym otoczeniu natury. Zieleń wzdłuż granic działki stanowić będzie także element izolacyjny, który zapewni miejsce do odpoczynku bez hałasu. W ramach tej pozycji ujęto także montaż budek dla ptaków, domków dla jeży, psich stacji oraz poidełek dla pszczół i owadów. Minimalna powierzchnia ściany zielonej to 160,0 m2.

6. Plac do gier.

To specjalnie zaprojektowana strefa zabaw i sportu o nawierzchni trawiastej da możliwość zabawy w berka, „zbijaka”, czy badmintona. Dorośli uzyskają natomiast przestrzeń do uprawiania yogi, czy stretchingu.  Utworzenie placu do gier będzie elementem zachęcającym do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Wspólne spędzanie czasu na łonie natury, połączone z zabawą wpłynie na poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców, zachęci do uprawiania sportu oraz – poprzez obcowanie z naturą – uwrażliwi dzieci na potrzebę ochrony środowiska i dbałości o jego stan. Zniesione bariery architektoniczne umożliwią korzystanie z placu do gier również osobom z niepełnosprawnościami.

Obecne "Glinianki"
"Glinianki" w roku 2023

7. Strefa chillout.

Przestrzeń ta powstanie w zachodniej części działki i podzielona będzie na dwie funkcje:

  • strefa do leżenia na trawie – nawierzchnia trawiasta przeznaczona na relaks, odpoczynek, zabawy na świeżym powietrzu na łonie natury,
  • strefa z siedziskami.

Przestrzeń uzupełniona zostanie o liczne ścieżki spacerowe i elementy małej architektury.

8. Strefa rekreacji rowerowej.

W skład strefy rekreacji rowerowej wejdą takie elementy jak:

  • Tor trialowy

Tor trialowy powstanie w północno – zachodniej części działki. Będzie służył amatorom dyscyplin rowerowych. Tor składać się będzie z kilku sekcji zbudowanych ze skał, drewnianych kłód, podkładów kolejowych, które łącznie stanowić będą przeszkody o różnym poziomie trudności. Trial stanie się nie tylko wyczynową dyscypliną dla wąskiego grona sportowców, lecz wspaniałą formą ruchu dla wszystkich zainteresowanych.

  • Skatepark

Powstanie w zachodnio – południowej części działki.

  • Pumptruck

Rowerowy plac zabaw - pumptruck zlokalizowany zostanie w zachodnio-środkowej części projektu zagospodarowania terenu. Będzie to tor w całości wykonany z modułowych elementów. Tego typu obiekt może stanowić samodzielną formę aktywności lub współtworzyć kompleks sportowy. Pumptruck składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. W ramach budowy infrastruktury powstanie wyłącznie tor, który składać się będzie z modułowych elementów do skakania. W zakres całego toru wejdą takie elementy jak:

  • elementy typu pumtruck,
  • elementy typu north shore,
  • element typu vert,
  • element typu street workout.
  • Strefa dirt

Strefa będąca kompletem ziemnych konstrukcji nasypowych pozwoli miłośnikom górskich wycieczek na terenową jazdę rowerami, bez konieczności dalekich podróży, tym samym będzie to kolejna atrakcja turystyczna zachęcająca do odwiedzenia miasta. Strefa dirt stanowi alternatywę dla spokojnej, rekreacyjnej jazdy miejskiej.

9. Boiska.

W północno-wschodniej części działki planuje się zlokalizowanie 3 boisk do gier:

  • boisko zielone do gry w piłkę nożną (wymiary: 24x12 m),
  • dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej (wymiary: 24x12 m): do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz tenis.

10. Sensoryczny plac zabaw.

Wydzielony zostanie w północno-wschodniej części parku. Nowy plac zabaw będzie zachęcał do aktywności i rozwijał świadomość ruchową dzieci. Elementy zlokalizowane na placu będą w kolorze niebieskim, jest to kolor nadziei, jednocześnie posiada kojące działanie na osoby ze spektrum autyzmu i zaburzenia rozwojowe. Sensoryczny plac zabaw:

  • wspomaga rozwój najmłodszych (panele zabawowe wymagają myślenia i koncentracji podczas zabawy – rozwój pamięci, interakcji, umiejętności szybkości działania),
  • zapewnia integrację dzieci i kształtowanie prawidłowych postaw,
  • zachęca do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, na łonie natury

Będzie to jeden z bardziej innowacyjnych elementów atrakcji turystycznych w skali regionu.

Image
Image
Image

11. Ścianka wspinaczkowa.

W ramach projektu powstanie ścianka wspinaczkowa, która zlokalizowana zostanie przy skarpach we wschodniej części parku.

12. Górka saneczkowa

Nasyp zgodnie z projektem zagospodarowania terenu, zlokalizowany zostanie we wschodniej części parku. Wykorzystywany będzie w szczególności w okresie zimowym do sportów zimowych.

13. Mini golf.

W ramach projektu we wschodniej części działki wydzielona zostanie przestrzeń na pole do gry w mini golfa.

14. Staw.

Wydzielony w północno-wschodniej części działki kompleks wodny podzielony zostanie na dwie strefy: miejsce karmienia ptaków oraz strefę widokową z siedziskami.

15. Toalety

Dla zapewnienia dogodnych warunków do korzystania z planowanej do budowy infrastruktury założono wstawienie gotowego modułu ze stali nierdzewnej pełniącego funkcję toalet. Moduł będzie wyposażony w:

  • toaletę damską,
  • toaletę męską,
  • toaletę dla osób niepełnosprawnych,
  • sprzęt niezbędny dla matki karmiącej,

16. Elementy małej architektury.

  • kosze na śmieci 53 szt.,
  • różne rodzaje ławek do siedzenia 81 szt.
  • stojaki na rowery 10 szt.,
  • 4 szt. stolików do konsumpcji typu „odos”,
  • 7 szt. punktów poboru wody,
  • 2 szt. podnośnika pionowego – windy dla niepełnosprawnych.

17. Nasadzenia.

  • drzewa wysokie liściaste: klon srebrzysty, brzoza
  • drzewa wysokie iglaste: jodła kalifornijska, sosna czarna, sosna limba, świerk kłujący
  • drzewa średniej wysokości: karagana syberyjska, surmia karaganowata
  • drzewa średniej wysokości ozdobne: tamaryszek owocokwiatowy, jabłonie ozdobne, jarząb japoński, czarny bez, hibiskus, rokitnik zwyczajny
    byliny: juki karolińskie, miłki wiosenne, lawendy wąskolistne, astry gawędki, gożdziki sine, astry krzaczaste, jeżówka purpurowa, nawłoć ogrodowa
  • pnącza na skarpie: irga karłowata
  • kwiaty: maczek kalifornijski, nagietek, wrzos pospolity, krokusy, begonia semperflorens, rozchodnik ostry

Gdzie będzie park?

Działka zlokalizowana jest pomiędzy ulicami: Matejki, Kamińskiego, Maczka, Grota-Roweckiego i Skłodowskiej-Curie. Główne wejście do terenów turystyczno-rekreacyjnych będzie znajdowało się przy ulicy Matejki, ponadto bramy będą zlokalizowane od strony Grota-Roweckiego, Skłodowskiej-Curie, dwie od strony ulicy Maczka, a parkingi znajdować się będą od ulic Matejki i Grota-Roweckiego. 

Kiedy zakończenie inwestycji?

Przewidywane zakończenie zadania to wrzesień 2023 roku.