Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Utworzenie ekopracowni w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Radomsku

Projekt pn. „Utworzenie ekopracowni w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Radomsku” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie – edycja 2023”.


W ramach projektu powstała ekologiczna zintegrowana pracownia nauk przyrodniczych - „Ekofizykarium”. Jest to nowoczesna sala lekcyjna do prowadzenia zajęć edukacyjnych i pozalekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej. Jest miejscem, gdzie uczniowie zyskają możliwość odkrywania tajemniczego świata przyrody, twórczego rozwiązywania i analizowania zjawisk przyrodniczych i problemów ekologicznych. Nowoutworzone miejsce przeznaczone jest do realizowania zajęć z przedmiotów przyrodniczych, ściśle ze sobą powiązanych, takich jak: geografia, fizyka, chemia, biologia z elementami przyrody i ekologii. Pracownia została doposażona w nowe meble, w tym m.in.: szafy, witryny, ławki, krzesła, biurko nauczycielskie, tablice kolumnową, stojaki na mapy. Sala zyskała także nowe oblicze poprzez malowanie ścian, powieszenie fototapety i wyminę oświetlenia na energooszczędne. Pracownia została także doposażona w pomoce dydaktyczne służące do realizacji programu edukacyjnego, w tym m.in.: zestawy ćwiczeń z fizyki (elektryczność, mechanika ciał stałych, elektrostatyka, magnetyzm), płytki metali, zestaw naczyń połączonych, zestaw cylindrów, magnetyczne schematy obwodów elektrycznych, generator ręczny, model silnika elektrycznego, tablice edukacyjne, kolekcje skał i minerałów, ścienną wytłaczana mapę geofizyczną świata, kompas, modele słońca, ziemi i księżyca, układ słoneczny, zestawy magnesów, elektroskop, profile glebowe, zestaw podstawowy do chemii organicznej i nieorganicznej. Pracownie wyposażono także w monitor interaktywny oraz laptop. W pracowni powieszono tablicę informującą o dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.


W pracowni stworzone są warunki do lepszego, zdecydowanie bardziej inspirującego uczniów zdobywania wiedzy i rozwijania zainteresowań. Uczniowie mogą zdobywać wiedzę i umiejętności z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych ułatwiających nauczycielom tłumaczenie, a uczniom zrozumienie złożonych procesów zachodzących w przyrodzie. Uczniowie mają możliwość obserwacji, projektowania, a także samodzielnego wykonywania doświadczeń i eksperymentów, co będzie gwarantem identyfikacji i zrozumienia powiązań interdyscyplinarnych, wielu nauk przyrodniczych. Doskonałe wyposażenie da możliwość prowadzenia zajęć w sposób nowoczesny, pozwoli budować odpowiednią atmosferę nauki i motywować uczniów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w osiąganiu celów edukacyjnych i rozwijania postaw proekologicznych. Utworzenie nowoczesnej, kreatywnej, dobrze wyposażonej i zintegrowanej naukowo pracowni przyrodniczej służy polepszeniu warunków nauczania, podniesieniu poziomu i efektów kształcenia, a także pozwala na budowanie znaczącego i wysokiej jakości systemu edukacji uczniów.


Zakończenie realizacji zadania: 30.06.2024 r.
Całkowita wartość zadania: 76 613,83 zł
Dotacja z środków WFOŚiGW w Łodzi: 60 000,00 zł


Link do strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: https://www.wfosigw.lodz.pl/

wfośgw