Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Podniesienie atrakcyjności turystycznej Miasta Radomska poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno - wypoczynkowej "Glinianki"

Projekt pn. „Podniesienie atrakcyjności turystycznej Miasta Radomska poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno - wypoczynkowej "Glinianki"” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Celem przedmiotowego projektu jest w głównej mierze wsparcie rozwoju zieleni urządzonej na terenach zurbanizowanych i zwiększone wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych województwa łódzkiego.

Cel główny zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych (pośrednich):

  • zwiększenie wykorzystania walorów przyrodniczych i kulturowych województwa łódzkiego,
  • utworzenie miejsc rekreacji i wypoczynku w otoczeniu zielonej infrastruktury na terenach zdegradowanych,
  • wykorzystanie nieużytkowanego dotychczas terenu na potrzeby budowy zielonej infrastruktury,
  • wzrost stopnia aktywizacji i integracji społecznej w zakresie edukacji w obszarach ochrony przyrody i różnorodności biologicznej,
  • promocja zielonej infrastruktury regionu wśród osób przyjezdnych.

W ramach projektu zaplanowano stworzenie wielofunkcyjnego parku „Glinianki” ze względu na brak zielonej infrastruktury i urządzonej zieleni w zachodniej części miasta poprzez wszechstronne zagospodarowanie niespełna pięciu hektarów nieużytków na wieloraki, kompleksowy park oferujący rekreację i eko-edukację na wielu płaszczyznach, dostosowaną do wszystkich grup wiekowych użytkowników. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących ogólnej koncepcji kompozycyjnej oraz planowanego, współczesnego wyglądu „Glinianek” Wnioskodawca wziął pod uwagę rangę tego miejsca, nasilenie ruchu turystycznego, położenie oraz wartość historyczną. Koncepcja dzieli teren parku na kilka części o spójnym charakterze. Element rozdzielający stanowić będzie szeroki trakt pieszy, który pełnić będzie funkcję rekreacyjną. Niniejsze zadanie dotyczy projektu zieleni. Zieleń wzdłuż granic działki stanowić będzie element izolacyjny, celem zapewnienia odpoczynku i miejsca rekreacji mieszkańców, bez zakłóceń w postaci wysokiego natężenia hałasu. Należy podkreślić, iż utworzenie terenów zielonych rozpocznie się od oczyszczenia terenu z gruzu i śmieci. Na bieżąco będą usuwane resztki budowlane.

Nowa koncepcja wkomponowuje się z istniejącą roślinnością tak, aby uniknąć usuwania drzew i krzewów. Proponuje się rośliny o architektonicznych kształtach i kontrastowym kolorze. Stworzono kilka stref o zróżnicowanym zestawie gatunkowym: Ogród czterech pór roku, enklawy zieleni z nasadzeń iglastych, stoły i ławki mogące służyć zarówno do celów piknikowych jak i być miejscem do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli, łąkę kwietną na skarpie, logo miasta na skarpie z roślin o kolorze czerwonym i żółtym, ogród ciekawostek, dodatkowe drzewa tworzące cień w miejscach rekreacji, kompozycje z traw dookoła tężni oraz odporne rośliny przy parkingu.

W ramach inwestycji planuje się wykonać budowę instalacji kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, instalacji wodociągowej oraz instalacji technologicznej kompleksu tężni solankowych. Ponadto w ramach zadania zaprojektowano budowę instalacji wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej dla obiektu toalety publicznej a także budowę punktów poboru wody (5 szt.) oraz zdrojów wody pitnej (2 szt.). Na przedmiotowym terenie zaplanowano również budowę zewnętrznej instalacji wodociągowej (do zasilenia toalety oraz kompleksu tężni solankowych) zakończonej hydrantem zewnętrznym, w celu odpowietrzenia przedmiotowej instalacji. Ponadto w ramach zadania zaprojektowano budowę instalacji elektrycznej zasilającej poszczególne obiekty budowlane oraz budowę instalacji oświetlenia terenu. W celu odwodnienia terenu inwestycji zaprojektowano budowę instalacji odwodnienia terenu wraz ze szczelnym zbiornikiem na wody opadowe i roztopowe. W ramach zadania planuje się wykonać nieznaczne korekty w układzie wysokościowym przedmiotowego terenu. Związane to będzie przede wszystkim z budową poszczególnych obiektów budowlanych oraz budową układu komunikacyjnego. Układ zieleni na przedmiotowej działce zostanie wzbogacony w nowe gatunki drzew i krzewów a także roślinność niską w postaci np. bylin.

W ramach realizacji inwestycji planuje się ponadto:

- budowę górki saneczkowej ze strefą zjazdową,

- budowę systemowej, wolnostojącej toalety publicznej wraz z niezbędnymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi zasilającymi obiekt toalety,

- budowę tężni solankowej wraz z niezbędnymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi zasilającymi obiekt tężni,

- budowę obiektów małej architektury w miejscu publicznym w postaci: urządzeń zabawowych na placu zabaw, ściany do grafiki, ławek, siedzisk, bazy edukacyjnej wraz ze stolikami i ławkami, koszy na śmieci, budek dla ptaków, budek dla jeży, psich stacji, poideł dla pszczół, budek dla wiewiórek. Wszystkie te elementy będą mogły być wykorzystywane do celów edukacyjnych a zarazem będą stanowiły atrakcyjny element zachęcający do przebywania na terenie obiektu.

Na terenie inwestycji tzw. „Glinianek” powstanie rampa rowerowa, Street Workout oraz elementy do gry w Minigolfa a także zjazdu linowego, obiekt rekreacyjny typu Pumptrack, budowę boiska sportowego, wielofunkcyjnego, ciągi piesze i ciągi pieszo – jezdne o nawierzchni z kostki betonowej typu EKO, ciągi piesze o nawierzchni z kruszywa i płytek betonowych. Ponadto w ramach zadania planuje się wykonać schody terenowe w czterech różnych lokalizacjach.

Cała infrastruktura towarzysząca w postaci budowy parkingu na 22 miejsca postojowe, budowa utwardzonych ciągów komunikacyjnych, budowa schodów terenowych, budowa instalacji elektrycznej oświetlenia terenu, budowę instalacji wodociągowej do punktów poboru wody wraz z budową instalacji odwodnienia terenu wraz ze szczelnym zbiornikiem na wody opadowe i roztopowe powoduje, że obiekt będzie kompletny, nowoczesny i bardzo atrakcyjny dla wszystkich jego użytkowników.

 

Zakończenie zadania nastąpiło: 30.11.2023 r.

Całkowita wartość zadania: 16 190 737,32 zł

Łączna wysokość dofinansowania z środków WFOŚiGW w Łodzi: 2 237 920,00 zł

w tym w formie:

Pożyczki: 1 566 544,00 zł

Dotacji: 671 376,00 zł

Link do strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: www.wfosigw.lodz.pl

2
1
3
4
5
6
7
8
9
10




wfośgw