Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Projekty społeczne dla Seniorów

Osoby, które ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność wymagają opieki, mogą otrzymać wsparcie. Jest ono kierowane głównie do osób samotnych, ale mogą się o nie ubiegać również ci, którzy z różnych przyczyn nie mają wsparcia ze strony najbliższych. Bardzo ważne są działania, których celem jest m.in. zapobieganie wykluczeniu osób starszych. Pomoc może być udzielana w domu w postaci usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych:
Usługi opiekuńcze – obejmują zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych (sprzątanie, pranie, zakupy, sporządzanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację, zapewnianie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze - są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczą je osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Te usługi są odpłatne w zależności od dochodu.
Aby skorzystać z usług opiekuńczych wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikowi socjalnemu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku. Pracownik socjalny przeprowadzi wywiad środowiskowy, podczas którego oceni, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna. Ustali wówczas niezbędny zakres usług. Taki wywiad jest koniecznym warunkiem uzyskania pomocy.
Aby skorzystać ze specjalistycznych usług opiekuńczych, należy uzyskać zaświadczenie lekarskie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, że taka pomoc jest niezbędna. Specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być udzielane w domu lub podczas pobytu w ośrodku wsparcia.


Dział Polityki Senioralnej:
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt osobiście lub telefonicznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku
97-500 Radomsko, ul. Sadowa 5
pod numerem telefonu 44/ 683-28-85 wew. 26, 29
w dni robocze w godz. 7.30-15.30

  • Zespół Wsparcia Seniora
  • Sekcja Usług Opiekuńczych

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku realizuje również wsparcie w ramach programów finansowanych z dotacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej


Opieka wytchnieniowa - program jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad:
• dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
• osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki, dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Usługi opieki wytchnieniowej są bezpłatne, realizowane do grudnia 2024 r.


Korpus wsparcia seniorów - adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, mające problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Celem Programu jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.
Usługi sąsiedzkie świadczone w ramach Programu obejmują swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycz-nej wiedzy i kompetencji oraz w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Do realizacji zadań określonych w Programie angażowane są osoby zamieszkujące w najbliższym sąsiedztwie seniora.
Niniejsze działania realizowane są do końca roku 2024 i są odpłatne w zależności od dochodu.


Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością - program jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie:
• poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia;
• wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienia pomocy adekwatnej do potrzeb;
• uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych itp.


Udział mogą wziąć osoby:
a) dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
b) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn.zm.).
Usługi asystenta osoby niepełnosprawnej są bezpłatne, realizowane do grudnia 2024 r.


DZIENNY DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W RADOMSKU
Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Radomsku jest komórką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku. Zasady funkcjonowania DDPS określa Regu-lamin Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Radomsku. DDPS czynny jest codzien-nie od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.30 do 15.30.
Z usług DDPS mogą korzystać osoby starsze, samotne, renciści, emeryci spełniający kryteria określone w ustawie o pomocy społecznej.
Podstawą przyznania tej formy usług, jest złożenie wniosku przez osobę ubiegającą się o pomoc oraz sporządzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego.
Postanowienie o korzystaniu z usług DDPS wydaje Dyrektor MOPS Radomsko, w formie decyzji administracyjnej.
Pobyt w DDPS i korzystanie ze świadczonych usług jest nieodpłatny.
Pensjonariusz DDPS nie ma obowiązku korzystania z wszystkich form świadczonych przez DDPS. DDPS zapewnia jeden posiłek (obiad dwudaniowy) dziennie, za który pen-sjonariusz ponosi 100% odpłatności wynikającej z kosztu jego zakupu.
Pensjonariusze zakwalifikowani do usług świadczonych przez DDPS mają prawo do:
- korzystania z pobytu w placówce w godz. od 8.00 do 15.00,
- spożywania posiłku (obiad dwudaniowy) w godz. od 12.30. do 13.00.,
- uczestnictwa w organizowanych imprezach okolicznościowych w DDPS,
- współudziału w organizowaniu zajęć indywidualnych i grupowych,
- corocznego wyboru (trzyosobowego składu) przedstawicieli samorządu Rady DDPS,
- korzystania z innych nie wymienionych form pomocy świadczonych przez DDPS.
Prawo do przebywania w DDPS mają osoby korzystające z posiłku (zupa z wkładką), spełniający kryterium dochodowe określone w Ustawie z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej i Uchwały Nr 149 Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2023 roku w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024–2028.
Podopieczni skierowani na podstawie decyzji Dyrektora MOPS Radomsko, otrzymują po-siłek na miejscu, w stołówce DDPS lub na wynos, w zależności od indywidualnych po-trzeb. Osobom chorym, niepełnosprawnym, mającym problemy z poruszaniem się, posiłek jest dowożony do miejsca zamieszkania.

Dzienny Dom Pomocy Społecznej mieści się w Radomsku przy ulicy Armii Krajowej 1A.
Telefon kontaktowy: 44 683 40 13