Wiesz już, jak powinna wyglądać Twoja strategia działań w mediach społecznościowych, czas przejść więc do konkretnych działań. Poniżej krótka lista rzeczy, o których powinieneś pamiętać tworząc swoje treści.
Format treści
Sam Facebook daje nam około 10 różnych możliwości wyglądu posta. Nie wspominając już o pozostałych social mediach. Przed wrzuceniem na profil Twojej marki kolejnego takiego samego zdjęcia zastanów się, czy nie możesz tego samego przekazać w innej formie? Może lepiej sprawdzi się krótkie wideo lub nawet pokaz slajdów? Przeanalizuj dokładnie jakie masz możliwości i korzystaj z nich do woli. Może okazać się, że Twoi klienci uwielbiają gify lub grafiki z przyciągającym uwagę napisem. Dzięki poznaniu ich preferencji poprzez testowanie różnych formatów, wszystkie ważne komunikaty (np. o sezonowej obniżce cen) będziesz mógł “podać” im w lubianej przez nich formie, co gwarantuje większe niż zwykle zaangażowanie, a co za tym idzie – lepsze efekty.
Język emoji
Wprowadź do swoich tekstów język emoji. Nie dość, że kolorowe emojis przyciągają wzrok (na czym bardzo nam zależy!), to korzysta z nich aż 92% użytkowników Internetu. A klikamy dużo chętniej w to, co już znamy. Niejednokrotnie wyrażają one to, czego nie oddadzą słowa, a dodatkowo jest to dość zabawna forma komunikacji, która może pomóc Twojej marce w odróżnieniu się od konkurencji. Oczywiście możesz wykorzystać emojis także przy bardziej poważnych tematach – ważne, żeby Twój przekaz był przemyślany.
Godzina publikacji
Kolejna bardzo istotna rzecz, to moment w którym publikujesz swój post. Ponieważ wszystkie media społecznościowe działają według zasady, że im więcej osób zareaguje na Twój post w pierwszych minutach po jego publikacji, tym większej ilości osób ten post później zostanie wyświetlony, najistotniejsze jest pierwsze pięć minut po opublikowaniu. Jeśli w tym czasie Twój post nie zainteresuje nikogo z Twoich fanów, cóż, najprawdopodobniej spadnie w otchłań socialmediowego niebytu i jego zasięgi będą wysoce niezadowalające.
Dlatego przeanalizuj w jakich godzinach Twoi użytkownicy są najbardziej aktywni. Podpowiedź: dużo osób przegląda media społecznościowe w komunikacji miejskiej, kiedy jedzie do lub z pracy, może warto postować właśnie wtedy?
Copy
Przyjęło się, że copy (czyli teksty dołączane do twojego posta) umieszczane w mediach społecznościowych nie powinny mieć objętości większej niż 4 linijki tekstu. To około 240 znaków. Dzięki temu mamy pewność, że użytkownik zobaczy całość treści od razu (nie będzie musiał jej rozwijać za pomocą przycisku “czytaj dalej”), a jego mózg przetworzy tę informację. Jeśli masz do powiedzenia więcej niż te 240 znaków, to chyba czas założyć bloga ????
Podsumowując, czynników wpływających na efektywność Twoich treści w mediach społecznościowych jest dość dużo. Jednak pamiętając o tych wszystkich składowych masz w zanadrzu świetne narzędzie analityczne. Eksperymentując z jedną zmienną – przykładowo publikując o różnych godzinach – możesz przetestować jak sprawdzają się pozostałe oraz co ma największy wpływ na Twoich odbiorców. A następnie wykorzystać to do realizacji swoich celów biznesowych.