Prezydent Miasta Radomska
Jarosław Ferenc
Prezydent Miasta Radomska od 2016 roku
Urodził się 1968 r. na Mazowszu, ma dwóch braci i dwie siostry. Do Radomska przyjechał 1992 osiedlając się w dzielnicy Folwarki. Żona Joanna, nauczycielka, córki – Justyna, matematyk po Uniwersytecie Jagiellońskim i Paulina, lekarz po Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Ma dwoje wnucząt – Julka i Zuzię.
Wykształcenie
W 1992 r ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Łódzkim, pisząc pracę magisterską o wykorzystaniu przez samorząd potencjału turystycznego na przykładzie Lidzbarka Warmińskiego. W 2002 r obronił pracę doktorską o funkcjonowaniu transportu miejskiego w Łodzi. Dodatkowo ukończył dwa rodzaje studiów podyplomowych: z zakresu ochrony środowiska oraz z zarządzania nieruchomościami na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Zdał egzamin państwowy uprawniający do pracy w Radach Nadzorczych przedsiębiorstw. Ukończył międzynarodowe kursy z zakresu rozwoju miast i planowania przestrzennego organizowane przez Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Paryż VIII. Odbył także szkolenia ze stażami w Paryżu, Berlinie, Lyonie z zakresu programowania rozwoju miast. Uzupełnił wiedzę z tego zakresu 2-letnimi Warsztatami Zarządzania Strategicznego, organizowanymi przez Związek Miast Polski. Poznał także nowe technologie informacji przestrzennej GIS, kończąc kurs organizowany przez Delf University.
Doświadczenie
Dziesięć lat pracy (1992-2003) jako pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, kształcący studentów w zakresie gospodarki lokalnej, planowania przestrzennego, analizy regionalnej.
W latach 2002-2006 zastępca Prezydenta Miasta Radomska, do jego sukcesów należało m.in. przygotowanie i utworzenie w Radomsku Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Odwołany z funkcji po wyborach w 2006 roku, rozpoczął pracę w Urzędzie Miasta Częstochowy. Od 2009 kierował Wydziałem Rozwoju Gospodarczego, a później Wydziałem Rozwoju Miasta. W tym czasie przyczynił się do objęcia przez Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną dwóch dużych firm (TRW i huta szkła Stolzle), przyczyniając się do stworzenia blisko 2 tys. nowych miejsc pracy. Pozyskał także z funduszy Unii Europejskiej 3 mln zł na aktywną promocję gospodarczą miasta.
W latach 2010-2014 był radnym Miasta Radomska, kierując Komisją Gospodarki Komunalnej i Rozwoju Miasta, a następnie w latach 2014-2016 był radnym Powiatu Radomszczańskiego, przewodnicząc Komisji Rozwoju Powiatu. Pracował także na rzecz samorządności w Związku Miast Polskich w latach 2011-2015, kierując Komisją Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast, a wcześniej w latach 2003-2007 będąc zastępcą przewodniczącego Komisji Polityki Mieszkaniowej i Przestrzennej. A od 2019 roku jest także zastępcą przewodniczącego Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast. Od 2022 roku objął stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Prezydentów Miast Polskich.