Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Utworzenie punktu dydaktycznego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku

Przedmiotem zadania jest:

Projekt zakłada utworzenie punkt dydaktycznego pn. "Leśny zakątek", który był dotąd niespełnionym marzeniem całej społeczności szkolnej. Realizacja zadania pozwoli na odzwierciedlenie ekosystemu leśnego umożliwiając jeszcze pełniejszą realizację podstawy programowej i ułatwi rozwijanie zainteresowań związanych z przyrodą i ochroną środowiska.

Na terenie punktu dydaktycznego zaplanowano utworzenie:

  • Ścieżki z namalowanymi na niej tropami zwierząt, będąca początkiem ścieżki sensorycznej stanowiącej przejście z części wprowadzającej do poszczególnych punktów dydaktycznych.
  • Tablicy z regulaminem korzystania z "Leśnego zakątka" wraz planem jego zagospodarowania i 5 tablic o charakterze dydaktycznym (warstwy lasu; drzewa iglaste, liściaste, krzewy oraz inne rośliny charakterystyczne dla lasu; zwierzęta leśne; znaczenie lasów oraz ptaki i ich gniazda)
  • Nowe nasadzenia (brzoza, sosna, jarząb, głóg), krzewy ozdobne, krzewinki i roślin zielne
  • Montaż obiektów małej architektury (altany z ławkami i stołem, ławeczek, karmników, budek lęgowych, tablic informacyjnych i dydaktycznych, kompostownika, drewnianych donic, stacji meteorologicznej, koszy do segregacji odpadów).
  • System nawadniający teren ze względu na wysokie nasłonecznienie oraz rodzaj gleby (piaszczysta)

Ważnym aspektem realizacji tego projektu jest altana zlokalizowana w centrum punktu dydaktycznego, w której będą odbywały się lekcje przyrody, biologii, geografii, edukacji wczesnoszkolnej, zajęć plastycznych z wykorzystaniem naturalnych darów przyrody i zajęć koła przyrodniczego. Stacja meteorologiczna będzie stanowiła punkt obserwacji elementów pogody na wszystkich lekcjach i pozwoli obserwować cykliczne zmiany w przyrodzie. Podczas zajęć wykorzystywany będzie zegar słoneczny, zastosowany nie tylko do wyznaczania czasu, ale także do praktycznego przećwiczenia naturalnych metod orientacji w terenie i prostych obserwacji astronomicznych. Zakupione kosze do segregacji oraz kompostownik będą wykorzystane podczas zajęć dotyczących surowców wtórnych, z szczegółowym omówieniem surowców bio.

Uczniowie podczas zajęć będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji i ćwiczeń z wykorzystaniem naturalnego ekosystemu. Teren ten będzie również dobrym miejscem wypoczynku i rekreacji dla uczniów podczas lekcji wychowawczych, zajęć pozalekcyjnych, gdzie będą mogli, zorganizować zabawy edukacyjne czy zwyczajnie obcować z naturą.

Zakończenie realizacji zadania: 31.06.2023 r.

Całkowita wartość zadania: 61 016,00 zł

Dotacja z środków WFOŚiGW w Łodzi: 57 866,00 zł

Link do strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: www.wfosigw.lodz.pl

WFOŚiGW