Zmodernizowany Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej został oficjalnie otwarty.
Przebudowa ZUOK w Płoszowie była bardzo ważnym zadaniem dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Powstała tam nowoczesna linia do segregacji, zwiększająca możliwość recyklingu przyjmowanych odpadów. – Cieszę się, że PGK wybudowało linię, którą można chwalić się w całej Polsce. Jest to kolejny krok, jaki realizuje przedsiębiorstwo aby gospodarka odpadami w naszym mieście była tańsza i skuteczniejsza – mówił podczas otwarcia sortowni prezydent Jarosław Ferenc.
Celem kompleksowej modernizacji zakładu był wzrost przepustowości i efektywności w zakresie selektywnie zbieranych odpadów komunalnych. Umożliwi to osiągnięcie odpowiednich wskaźników recyklingu oraz umożliwi ponowne użycie niektórych frakcji odpadów komunalnych.
W zakres zadania wchodziły m. in.:
- rozbudowa hali sortowni odpadów – dobudowa nowej części,
- wykonanie instalacji odpylającej dla części rozbudowywanej i istniejącej hali sortowni celem dostosowania do wymogów BAT (Best Available Technology – Najlepsze Dostępne Techniki),
- wykonanie instalacji p.poż. w hali sortowni (nowa i istniejąca część), w wiacie magazynowej na surowce wtórne i PSZOK,
- budowa wiaty magazynowej na surowce wtórne/preRDF,
- rozbudowa PSZOK obejmująca: utwardzenie terenu zapewniające wjazd samochodów i odbiór kontenerów, wyposażenie w pojemniki lub kontenery i dostosowanie do gromadzenia wymaganych frakcji odpadów, przygotowanie zadaszonego miejsca przystosowanego do gromadzenia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, przeterminowanych leków, chemikaliów (farb, lakierów, olejów odpadowych, itd.),
- budowa drogi komunikacyjnej pomiędzy rozbudowaną częścią hali, a istniejącym budynkiem Socjalnym,
- budowa i modernizacja infrastruktury towarzyszącej tj. instalacji i sieci wodociągowej, instalacji sieci kanalizacyjnej, instalacji i sieci elektroenergetycznej i teletechnicznej.
Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 55 milionów złotych. Kwota dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wyniosła blisko 25,5 mln zł oraz 8 mln zł w postaci pożyczki.