Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

NewUrbPact

Instytut Rozwoju Miast i Regionów, wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii (Lider Konsorcjum) oraz Uczelnią Łazarskiego, od 2019 roku realizuje projekt pt. „Nowy model urbanizacji w Polsce – praktyczne wdrożenie zasad odpowiedzialnej urbanizacji oraz miasta zwartego (NewUrbPact)”, współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG.

Projekt jest odpowiedzią na problem niekontrolowanej suburbanizacji i kurczenia się miast, stanowiącymi największe wyzwania dla ich zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu eksperci w zakresie planowania przestrzennego wypracowują oraz testują założenia nowego ładu przestrzennego, których wdrożenie umożliwi zrównoważenie urbanizacji postulowanych przez wiele środowisk (politycznych, naukowych, eksperckich i społecznych).

Głównym celem projektu jest wypracowanie wzorcowych rozwiązań na rzecz odpowiedzialnej urbanizacji w Polsce oraz przygotowanie ich do wdrożenia do zasadniczego nurtu polityk państwa w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego, rewitalizacji, gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa. Rezultaty projektu posłużą podniesieniu jakości i znaczenia planowania przestrzennego oraz wzmocnieniu jego roli jako instrumentu zarządzania i kształtowania procesów urbanizacji w Polsce.

Projekt podzielony został na trzy zadania. W pierwszym etapie zrealizowano badania podstawowe (Zadanie 1. Specyfika polskiego modelu urbanizacji w świetle ujęć teoretycznych i doświadczeń międzynarodowych) i badania stosowane (Zadanie 2. Mechanizmy zarządzania i przeciwdziałania suburbanizacji i kurczenia się miast), mające na celu rozpoznanie uwarunkowań i przebiegu, a także określenie wpływu zachodzących w Polsce procesów urbanizacji (zwłaszcza zjawisk niekontrolowanej suburbanizacji i kurczenia się miast) na społeczno-gospodarczy rozwój kraju (w tym na funkcjonowanie samorządów oraz warunki życia mieszkańców i prowadzenia działalności gospodarczej). Na podstawie wyników badań wypracowane zostaną modelowe rozwiązania na rzecz odpowiedzialnej urbanizacji w Polsce (Zadanie 3. Konsultacje i pilotaż modelowych rozwiązań na rzecz odpowiedzialnej urbanizacji w Polsce), które będą przygotowywane do wdrożenia w praktyce, a ich efekty upowszechnione (m.in. poprzez konferencje, seminaria eksperckie i spotkania konsultacyjne).

Projekt jest realizowany do końca 2021 roku. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie https://newurbpact.pl/o-projekcie/

Image
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami

Biuro Funduszy Zewnętrznych i Strategii Miasta

Karolina Brzozowska-Dymus - kierownik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. +48 (44) 685 44 77

Urząd Miasta Radomska
ul. Tysiąclecia 5,
97-500 Radomsko
Miejsce urzędowania: pok. 211, 212
Godziny urzędowania: 7.30 - 15.30, wtorek do 17.00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 (44) 685 44 72