Kościół Parafialny p.w. św. Marii Magdaleny
ul. M. Konopnickiej 4
plebania tel.: (044) 683-06-43
Kościół św. Marii Magdaleny przy prastarym Trakcie Królewskim (Via Regia), inaczej nazywanym Traktem lub Drogą Krakowską (dziś ul. Krakowska) nieodłącznie jest związany z krajobrazem miasta. Był on wielokrotnie przebudowywany. Najstarszą jego część stanowi prezbiterium pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku.
Ołtarz główny zdobi obraz św. Magdaleny z XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi drewniana dzwonnica znajdująca się obok kościoła. Właściwy kościół drewniany (drewniana nawa o konstrukcji zrębowej) wystawiony został w 1789 roku staraniem biskupa Ignacego Kozierowskiego. Świątynia zbudowana została na miejscu, które już wcześniej było miejscem kultu, bowiem od niepamiętnych czasów stały tutaj kolejne drewniane kaplice, chociaż tradycja mówi nawet o wcześniejszym kościółku, który był wizytowany przez świętą Jadwigę Królową (być może była wtedy tylko kapliczka, ale miejsce kultu było niewątpliwe!).
Miał ten zabytkowy kościółek okresy lepsze i gorsze. Do najgorszych zaliczyć należy epokę wojen napoleońskich, gdy mieścił się w nim magazyn krawiecki. Nim doszło do takiej deprecjacji, obiekt nazywany był wcześniej cerkwią na piaskach. Od roku 1857 kościółek był filią parafii św. Lamberta, której proboszcz ks. Gajewski zabezpieczył obiekt przed kompletną ruiną. Od parafii św. Lamberta oddzielony został dopiero przed samą II wojną światową - 1 sierpnia 1939 r. Jednym z pierwszych posunięć administracji hitlerowskiej w Radomsku była konfiskata wszystkich dzwonów kościelnych, w tym również tego kościółka.
Autor: Wiesław A. Leśniewski
Wydział Edukacji i Kultury
Małgorzata Krupska - Naczelnik
tel. +48 (44) 685 44 74
Biuro Obsługi Interesanta
Zbigniew Grabarczyk – Kierownik
tel. +48 (44) 685 44 87
Inspektor Ochrony Danych
tel. +48 (44) 685 44 72